28 listopada 2012

SIKORA MODRA, SIKORKA MODRASZKA

(PARUS CAERULEUS) / (CYANISTES CAERULEUS)


Mniejsza i delikatniej zbudowana od Bogatki, na głowie charakterystyczna, niebieska czapeczka, obwiedziona w koło jasnym paskiem. Czystobiały policzek otoczony ciemną obwódką rozszerzającą się na karku, grzbiet koloru oliwkowego a skrzydła i ogon niebieskie, pierś wraz z brzuchem zabarwione na żółto.
Jest bardzo ruchliwa i hałaśliwa.


Występuje w różnego rodzaju lasach liściastych i mieszanych, a także w parkach i na osiedlach ludzkich (rzadziej niż Sikora Bogatka).
Pożywienie Modraszki podobnie jak Bogatki stanowią owady oraz ich jajeczka a także drobne nasiona pędy a na wiosnę słodkie fragmenty kwiatów. W zimie z wielka chęcią spożywa nasiona oleiste oraz tłuszcze zwierzęce podawane w karmnikach. (O dokarmianiu Sikor TUTAJ).
W gnieździe zbudowanym w dziupli, budce lęgowej bądź w różnych zakamarkach wytworzonych przez człowieka np: szczeliny w murach, szpary w zadaszeniach a nawet pionowe rury przęseł ogrodzeniowych, składa 10-16 białych rdzawo kropkowanych jaj. Jaja wysiadywane są 12-14 dni, młode opuszczają gniazdo po 17-18 dniach. Gniazdo zbudowane jest z traw, mchu, piórek i puchy, do budowy wykorzystują często przeróżne nici, kłaki i fragmenty tkanin.

Krajowa populacja Modraszki, głównie z zachodu kraju prowadzi wybitnie osiadły tryb życia, w zimie pojawiają się natomiast osobniki ze wschodu i północy kontynentu. Modraszka występuje w kilkunastu podgatunkach niemal w całej europie.Źródła: "Ptaki Polski" Jan Sokołowski; Warszawa 1988.
             "Atlas Ptaków" Marcin Karetta; Bielsko-Biała 2010. 

8 komentarzy:

 1. Piękna sikora!

  OdpowiedzUsuń
 2. piękne zdjęcia, u nas same bogatki w okolicy

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj tak, ruchliwa i hałaśliwa bardzo! Zawsze najwięcej zamieszania robi w karmniku :D

  OdpowiedzUsuń
 4. u mnie zagnieździła się nad oknem,więc mam budzenie codziennie skoro świt :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. W TYM ROKU JE DOKARMIAM I OBSERWUJE JAK WARIUJĄ NA BALKONIE...ŚLICZNE :)

  OdpowiedzUsuń