29 grudnia 2012

SZCZUPAK

(ESOX LUCIUS)

 Jest to jedna z największych ryb słodkowodnych. Jest drapieżnikiem o dziennym trybie życia, polującym na inne ryby z zasadzki.
Szczupak ma bardzo charakterystyczna wrzecionowatą sylwetkę, jego głowa jest duża, klinowata z pyskiem w kształcie wydłużonego, spłaszczonego dzioba, uzbrojonego w ostre zęby zakrzywione ku dołowi, szczupak ma duże oczy osadzone wysoko pośrodku głowy. Cechą charakterystyczną jest mocne cofnięcie płetwy grzbietowej, która znajduje się tuz przy nasadzie ogona. 
Ubarwienie podobnie jak u innych ryb zależy od środowiska życia. Młode osobniki są najczęściej zielonka we z jasnymi poprzecznymi pręgami, u dorosłych grzbiet ciemnieje a boki ciała stają się zielonoszare lub niebieskoszare z jasnymi cętkami, brzuch pozostaje jasny. Płetwy maja kolor żółtobrunatny, niekiedy czerwonawy.

Szczupak żyje w rzekach o umiarkowanym prądzie, w jeziorach i słonawych wodach przybrzeżnych całej Europy z wyj. płw. Iberyjskiego, Bałkanów. W Polsce występuje naturalnie na terenie całego kraju.
Jest to typowy drapieżnik, czatuje na swe ofiary w ukryciu-  najchętniej w przybrzeżnych zaroślach, wśród korzeni i opadniętych liści, chętnie ukrywa się także w nierównościach dna i wśród zatopionych gałęzi i pni.
Najmłodsze osobniki żywią się planktonem, dorosłe Szczupaki żywią się prawie wyłącznie mniejszymi rybami - głównie płociami i okoniami, niekiedy ofiarami są żaby a nawet młode ptaki czy ssaki. Szczupak pluje najchętniej o świcie i zmierzchu.

Dojrzałość płciowa osiągają w 2-gim i 3-gim roku życia, tarło odbywa się wczesna wiosną, gdy na powierzchni lodu zalegają jeszcze resztki lodu. Larwy wykluwają się z jaj po kilku dniach, zależnie od temp. wody. W miniatury dorosłych osobników przekształcają się po ok. 2 miesiącach gdy maja 6,5 cm. dł.

Mimo powszechnego występowania liczebność szczupaka wyraźnie się zmniejsza, jest to powodem nieracjonalnej gospodarki rybackiej. Dopiero od 2007 r. został objęty okresem ochronnym (od 1 stycznia do 30 kwietnia) i wymiarem ochronnym (45 cm) limit dziennego połowu wynosi 3 szt.
Ponieważ jego główny składnik pokarmowy stanowią drobne ryby planktonożerne, przyczynia się on do rozwoju zoo planktony, który z kolei żywi się planktonem roślinnym ograniczając zakwity zbiorników wodnych.

Szczupak osiąga długość ciała 80 do max. 150 cm, wagę 7-10 kg (max. 24), maksymalna dóługość życia to 20 lat.


Źródła: "Polska: Gady Płazy i Ryby" pod red. Marka Szokalskiego; Warszawa 2011.
             "Ryby wód Polskich" Andrzej Rudnicki; Warszawa 1982.  

3 komentarze:

 1. miałem okazję spotkać pod wodą parę razy... sympatyczny odpowiednik rekina ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pyszczek ma groźny. Ładne kolory. Wszystkiego najmilszego na Nowy Rok!

  OdpowiedzUsuń
 3. The fourth step: Check all the details and see ensuing juice extractor could possibly
  be correct choice. Refrigerating yield before put on truly lessen now this.
  While it does offer 2 bottle stage making juice you might definately get much charge!
  The appearance of specific trademarked Gyro Fondement reduces shake and as well , creates a
  dependable juice extractor when playing in assist. Doctor Gerson's Aspects connected with Alleviating can be a commanding, drug free treatment solution it grows the male bodys have bought body's defence mechanism that will get well , problems,
  cardiovascular disease, signs or symptoms, and most the other degenerative problems.
  steering clear of any things you eat club can be low quality thought.


  Review my weblog ... best blenders

  OdpowiedzUsuń