27 kwietnia 2013

SZAFIREK - SZAFIREK GRONIASTY

(MUSCARI RACEMOSUM)


Często widywana w ogrodach i na rabatkach roślina kwitnąca w bardzo charakterystyczny sposób - drobne kuliste kwiatki zebrane w grono na pionowo rosnącej łodydze kwiatowej.

Szafirek Groniasty jest to gatunek niewielkiej, rośliny cebulowej z rodziny szparagowatych. Naturalnie występuje na obszarze śródziemnomorskim, w Azji Mniejszej i Azji zachodniej sięgając po Pakistan i Turkmenistan. W Polsce gatunek uprawiany, obecnie w wielu miejscach rosnący dziko.

 Szafirki nie są bardzo wymagające i radzą sobie prawie na każdym stanowisku. Najczęstsze występowanie to żyzna, próchnicza, piaszczysto-gliniasta gleba, niezbyt wilgotna. Stanowisko słoneczne do półcienistego. 

Liście szafirka są bardzo podobne do liści Złoci Żółtej, wyrastają jednak bezpośrednio z cebuli i może być ich nawet kilkanaście.

Z każdej cebuli wyrasta 1 - 8  łodyg kwiatowych, na których znajduje się od 20 - 100 drobnych, kulistych kwiatów, niebieskich, podobnych do kwiatów konwalii jednak o barwie szafirowej z białą obwódką na końcach płatków.

Roślina tworzy dużo cebulek przybyszowych, dzięki którym można łatwo rozmnożyć ten gatunek. Wysadzamy je do gruntu w VIII. Ponadto można rozmnażać roślinę z nasion wysiewanych jesienią.

6 komentarzy:

 1. Lubie szafirki, ale coś u mnie bardzo szybko przekwitają w tym roku :/

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pierwszym zdjęciu całkiem dobrze wyszedł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I z tego właśnie jestem dumny!

   Usuń