5 czerwca 2013

BIEDRONKA SIEDMIOKROPKA

(COCCINELLA SEMPTEMPUNCTATA)






















Nasza biedronka siedmiokropka jest znanym i powszechnie cieszącym się sympatią chrząszczem z rodziny biedronkowatych. Biedronka w środkowej europie występuje prawie w 100 gatunkach, które są bardzo zmienne pod względem ubarwienia. Wszystkie biedronki cechują się owalnym kształtem ciała i mają krótkie czułki zakończone buławką. Punkty lub plamy na pokrywach skrzydłowych biedronki mogą mieć rozmaity kształt i kolor - mogą być czarne na jasnym tle lub odwrotnie. Największa zmienność pod względem ubarwienia wykazuje Biedronka Azjatycka (Biedronka Arlekin) - gatunek obcy, napływowy w naszym kraju, stanowiący zagrożenie dla rodzimych biedronek.

Biedronka występuje niemal wszędzie - na uprawach rolnych, w lasach, parkach i ogrodach a także w domach mieszkalnych na roślinach doniczkowych - wszędzie tam gdzie może znaleźć pokarm czyli mszyce i czerwce, biedronka chętnie zimuje na poddaszach czy strychach, zimują dorosłe osobniki. Biedronki zimują także w kryjówkach na korze drzew i w ściółce, wśród opadniętych liści.

Biedronka siedmiokropka zasługuje na szczególną ochronę - jest owadem pożytecznym, odżywia się mszycami oraz innymi szkodnikami roślin, takimi jak: tarczniki, wełnowce, czerwce. Szkodnikami żywią się są larwy i imago biedronki. Dorosła biedronka zjada kilkadziesiąt mszyc dziennie, larwa zjada kilkaset mszyc w ciągu swojego rozwoju. Stwierdzono także, że larwa biedronki siedmiokropki niszczy w czasie swojego rozwoju nawet do 2100 czerwców, biedronki są często wykorzystywane do walki biologicznej z tymi szkodnikami.

Rozród biedronki: wiosna samica składa do 400 jaj, po tygodniu wylęgają się z nich pokryte jaskrawym deseniem bardzo ruchliwe larwy, które żywią się żyjącymi nieopodal mszycami a także jajami biedronek, często zdarza się, że pierwsze wylęgające się larwy biedronki zjadają pozostałą część złożonych jaj.
Larwy przechodzą cztery stadia larwalne. Czas rozwoju zależy od panujących w tym okresie temperatur - wyższa temperatura otoczenia przyspiesza rozwój.
W czasie przepoczwarzania się larwa biedronki przytwierdza się twardniejącą wydzieliną do podłoża a poczwarka pozostaje częściowo w oskórku larwy. Biedronka potrzebuje 30 - 60 dni na dokonanie pełnego cyklu rozwoju. W roku występują 2 pokolenia.
Biedronki mogą rozmnażać się bardzo szybko, jednak dzieje się to tylko przy obfitości pokarmu. Masowemu rozwojowi mszyc towarzyszy z pewnym opóźnieniem masowy pojaw biedronek.

























W razie zagrożenia Biedronka siedmiokropka udaje martwą - często spada na ziemi i pozostaje nieruchomo przez kilka minuta do momentu kiedy zagrożenie nie ustąpi. W razie poważnego niebezpieczeństwa wydziela żółtawą ciecz, mającą bardzo gorzki smak i charakterystyczny zapach, ciecz ta rzeczywiście odstrasza niektórych wrogów takich jak np. mrówki, gdy mrówka zetknie się z tą wydzielina czyści się potem bardzo dokładnie. Biedronka jednak w ten sposób nie odstrasza większości drapieżnych chrząszczy czy ptaków, które zjadają duże ilości siedmiokropek.


Źródła: "Owady" Helgard Reichholf-Riehm; Warszawa 1997.

5 komentarzy: