25 czerwca 2013

GOŹDZIK KROPKOWANY

(DIANTHUS DELTOIDES)

Goździk kropkowany jest rośliną wieloletnia należącą do rodziny goździkowatych. W kraju jest dość pospolity na nizinach i w niższych partiach górskich.

Goździk kropkowany występuje na suchych łąkach, zboczach, nieużytkach, pastwiskach i w zaroślach. Preferuje tereny piaszczyste, unika podłoża wapiennego, jest on roślina dość ekspansywną, szybko rozrastającą się za pomocą kłączy.

Kłącze goździka kropkowanego jest czołgające się i wielokrotnie rozgałęzione, wyrastają z niego dwa rodzaje pędów- płonne i kwiatonośne.

Łodygi są płożące się i wznoszące, rozgałęzione. Tworzą kolanka, z których wyrastają liście. Są omszona krótkimi włoskami.

Liście równowąskie, całobrzegie, ostro zakończone, bez przylistków, o szerokości do 3 mm. Są 3-nerwowe, całe omszone krótkimi włoskami i zrośnięte nasadami.

Kwiaty Goździka kropkowanego są drobne (1–1,5 cm średnicy), zebrane w luźną wiechę. są one siedzące lub wyrastają na krótkich szypułkach. Kielich sztywny, złożony z 5 zrośniętych działek, oraz 2, dwukrotnie krótszych od kielicha szydlastych łusek podkielichowych (przysadek). Korona składa się z 5 wolnych, płytko ząbkowanych płatków o deltoidalnym kształcie (stąd łacińska nazwa gatunku). Mają one różowo- purpurowy kolor, jasne plamki i ciemny pierścień w środku korony. Wewnątrz kwiatu znajduje się jeden słupek i dziesięć pręcików.

 Goździk kropkowany kwitnie od czerwca do końca września, kwiaty są bezwonne i zamykają się na noc.

Roślina ta często uprawiana jest jako ozdobna, uprawia się wiele jej odmian i krzyżówek z innymi goździkami. Uprawiany jest przeważnie z nasion, może być też rozmnażany przez podział bryły korzeniowej lub przez sadzonki.


 Źródła:  " Rośliny borów"  Wanda Laskowska, Warszawa 1973.
               " Rośliny łąk"  Delfina Gayówna, Warszawa 1960.
               " Wielki atlas roślin"  F.A. Novak, Warszawa 1975.
               " Przewodnik do oznaczania roślinOlga Seidl, Józef Rostafiński, Warszawa 1973.

8 komentarzy:

 1. To chyba jeden z lepszych polskich blogów przyrodniczych.
  Brawo za zdjęcia!:)
  Mam nadzieję, że kiedyś zobacze je w jakiejś książce czy gazecie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oooo! Nie wiem co powiedzieć, więc podziękuję tylko :)

   Usuń
 2. Świetne zdjęcia. Kojarzę tą roślinkę na pewno nie raz ją widziałem ale nie pamiętam kiedy ostatnio :))
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. co w tym swietnego...

  OdpowiedzUsuń