3 czerwca 2013

RAPORT Z BUDKI MODRASZEK, 3 ostatnie kontrole budki.

Budkę Modraszek kontroluje co 5 - 6 dni. Pierwsza kontrola po ostatnim raporcie (21. MAJA) miała miejsce 26 maja. Tak wyglądały 5-7 dniowe pisklaki sikorki modraszki:

Zupełnie ślepe, prawie łyse ale bardzo rozwrzeszczane i żarłoczne. Na głowach pojawia się juz puszek na na skrzydłach zawiązki lotek.

Po ok. 10 - 11 dniach od wyklucia czyli 30 maja pisklaki wygladały juz tak:

Zmiany są ogromne, a to załuga rodziców, którzy bardzo dzielnie dostarczają malcom pożywnego pokarmu.

Niestety dzisiejsza wizyta u sikorek nie była wesoła, po otwarciu z wnetrza budki wydobywał się niezbyt przyjemny zapach, oznaczało to, że na dnie gniazda musi znajdować się martwe pisklę.

Martwe pisklaki były aż 3, najświeższy zmarł najprawdopodobniej ostatniej nocy a poprzednie kilka dni wcześniej.Po prawej na zdjęciu powyżej widoczne jest martwe pisklę przygniecione przez żywe rodzeństwo.

Trupki usunąłem i mam nadzieję, że więcej tego nie będę musiał robić.

Planuję już tylko jedną kontrolę budki przed opuszczeniem jej przez lokatorów, później zobaczymy maluchy poznające świat.

7 komentarzy:

 1. Ile pozostało maleństw w Twojej budce? 5 jak dobrze liczę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że zostało 7 ale nawet wyjmując martwe trudno było mi policzyć tak się spieszyłem.

   Usuń
 2. Super :) Ala mają ciasno. Budkę masz otwieraną od góry? Nie przeszkadza ptakom, gdy im grzebiesz w budce? Nie opuszczą gniazda?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Budka ma zdejmowany daszek - tu widać jak wygląda: http://www.przyrodniczek.pl/2013/03/budka-legowa-dla-ptakow-sikor-z-jednej.html

   Samo otwarcie i zrobienie zdjęcia przez maluchy nie jest zauważane, rodzice trochę na mnie krzyczą ale po akcji od razu wchodzą do budki.

   Grzebanie w celu usunięcia martwych było bardzo potrzebne bo przez kolejny tydzień gnicia żyjące młode chyba by ze smrodu poumierały.

   Usuń
 3. a jak reszta ptaków reaguje na usuwanie trupków?

  OdpowiedzUsuń