7 czerwca 2013

RAPORT Z BUDKI MODRASZEK, WYLOT!!

Wczoraj po raz ostatni odwiedziłem budkę sikorek modraszek.

W gniazdku siedziało 5 zdrowych, dużych i chyba gotowych do opuszczenia gniazda młodych modraszek.

Maluchy prezentują się bardzo ładnie, mają piękne kolory, otwarte oczka i w pełni ukształtowane lotki.

Do popołudnia rodzice w standardowy sposób ciągle kursowali z jedzeniem do budki

i z odchodowymi woreczkami z budki na zewnątrz.Po południu pierwszy raz w swoim życiu, pierwszy z maluchów poczuł zew natury, wspiął się na poprzeczki wewnątrz budki i ujrzał na własne oczy wielki świat

Po przyzwyczajeniu się do nowej pozycji i widoku mała modraszka prosiła już o jedzenie prosto z wejścia do budki lęgowej.

Prośby zostały spełnione i rodzice zaczęli podawać jedzenie prosto do otworu wlotowego, młode co jakiś czas chowało się i wydaje mi się, że następowała wtedy zmiana pisklaka wyglądającego z budki.

Takie karmienie odbywało się już do samego zmroku, wieczorem żadne z młodych nie postanowiło na dobre opuścić budki lęgowej, ale rano...

Dziś rano maluchy buszują już w okolicznych krzakach bardzo głośno nawołując rodziców, którzy ciągle dostarczają im pożywienia.

Wszystkie 5 podlotków opuściło już budkę lęgową, w okolicy nie czają się sroki ani inni drapieżcy więc można mieć nadzieję że cała piątka dożyje kolejnej wiosny a zimą będzie korzystać z mojego karmnika.

To chyba wszystko w cyklu relacji z budki modraszek, bardzo się cieszę, że zakładając budkę mogłem się przyczynić do rozwoju populacji tych pięknych ptaków. Mam nadzieje na kolejne legi i kolejne budki dla innych tez gatunków.

Wszystkie relacje i wszystko o Sikorach Modraszkach:

1.BUDKA

2.BUDOWA GNIAZDA

3.SĄ JAJECZKA!!

4.PISKLAKI SIĘ WYKLUŁY

5.ROZWÓJ PISKLĄT

6.SIKORA MODRASZKA

7.ZDJĘCIA MODRASZEK

5 komentarzy: