28 września 2013

BŁYSZCZKA JARZYNÓWKA

(AUTOGRAPHA GAMMA)


Upraszczając sprawę, błyszczka jarzynówka jest motylem składającym autografy w kształcie litery gamma - γ
I nie było by w tym nic dziwnego, gdyby motyle potrafiły by pisać, a na dodatek pisać greką.

Łacińska nazwa tego dzienno- nocnego motyla została zainspirowana wyraźnym, kremowym wzorem w kształcie litery gamma znajdującym się na przednich skrzydłach błyszczki jarzynówki.

przednie skrzydła o długości do 2,3 cm mają kolor szary, szaro- brunatny z widocznymi przebarwieniami w kolorach fioletowym, ciemno- zielonym, brązowym a nawet pomarańczowym i popielatym. Pole środkowe jest przyciemnione; przepaski wewnętrzna i zewnętrzna są podwójne, najcharakterystyczniejszym elementem jest wspomniana wcześniej litera gamma widniejąca na środku przednich skrzydeł.

Błyszczka jarzynówka ma tylne skrzydła  w kolorze żółtawo- szarym z ciemnym brzegiem, tułów i odwłok szare, szaro- beżowe. Motyle pojawiają się licznie od maja do września, przylatują z północnej Afryki. Latają także w ciągu dnia (w przeciwieństwie do większości sówkowatych), żywią się nektarem kwiatów.
Spotkać je można na polach, łąkach, w ogrodach, lasach liściastych i łęgowych, często odwiedzają ludzkie domy.

Błyszczka jarzynówka występuje w całej Europie, w górach aż do partii szczytowych.

Samice składają jaja na różnych gatunkach roślin, także uprawnych, i na sadzonkach w szkółkach leśnych. Żerujące gąsienice wyrządzają znaczne szkody w uprawach m.in. lnu, tytoniu, roślin krzyżowych, a także młodych sosen. Gąsienice są jasnozielone, niekiedy z niebieskawym odcieniem, z pojedynczymi kępkami włosków na ciele, na grzbiecie mają białe paski, po bokach żółte. Przepoczwarczenie następuje po kilku tygodniach na spodniej stronie liści, w wełnistym kokonie, motyle pojawiają się po 2-3 tygodniach. W ciągu 1 roku rozwijają się 3-4 pokolenia. Część motyli odlatuje jesienią do krajów południowych.

Źródła: "Motyle Polski Atlas" Jerzy Heintze; Warszawa 1990.
             "Motyle Leksykon Przyrodniczy" Helgard Reichholf-Riehm; Warszawa 1996.

12 komentarzy:

 1. Znam tą ćmę, jak na ćmę to nawet mało płochliwa jest :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Słyszałem, że te ćmy są bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany klimatu, zanieczyszczenia atmosfery, spaliny itp.
  Dobrze, że teraz szybko popularyzuje się np. technika solarna, co oznacza mniej spalin w przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 3. vimax Canada is the product supplement obat pembesar penis highly effective and efficacious for male problems. The penis enlarger can add a display and girth / male penis, sexual desire, sexual health and helps to achieve stronger erections. Formulated from herbs from around the world that have been proven efficacious, pembesar penis vimax use some kind of herbs found The polinesia, vimax canada already well known in Canada and America, often used by the gigolo as a permanent penis enlargement drugs function is to provide satisfaction for its customers for being so great vimax asli

  OdpowiedzUsuń