9 września 2013

JAŁOWIEC POSPOLITY

(JUNIPERUS COMMUNIS)

Jałowiec jest rośliną iglastą, należącą do rodziny cyprysowatych, w zależności od warunków glebowych i nasłonecznienia miejsca, w którym rośnie, jałowiec ma formę krzewu osiągającego do 5m. wysokości bądź też drzewa o wysokości nawet do 15m. Średnica jego pnia wynosi od 10 do 50 cm. Młode gałązki jałowca są trójkanciaste. Korona gęsta i wąska.
Kora jałowca jest szaro- brunatna, łuszcząca się cienkimi płatkami, szpilki stoją po trzy w okółkach naprzemianległych. Igły jałowca są dosyć szerokie- do 3mm. i krótkie - 10-20mm., są one proste, ostro zakończone i bardzo kłujące, ciemno-zielone z jasnym woskowym nalotem.


Kwiaty męskie jałowca, barwy żółtej, składają się z łuseczkowatych, trójkątnych pręcików, ułożonych po trzy w kilku okółkach i zaopatrzonych u spodu w 3-7 woreczków pyłkowych.

Kwiaty żeńskie jałowca występują na krótkopędach. U jałowca pospolitego krótkopęd okryty jest łuskami stojącymi po 3 w okółkach, na jego szczycie stoją 3 zalążki, na przemian z trzema łuskami najwyższego okółka.

Po zapyleniu i zapłodnieniu, łuseczkowate liście grubieją, mięśnieją, zrastają się i zamykają od góry zalążki.
Tworzy się nibyjagoda; tzw szyszkojagoda.
Owoce jałowca- szyszkojagody początkowo są w postaci małej, twardej, bladozielonej kulki, która dojrzewa dopiero w następnym roku- staje się wtedy granatowo- czarna, pokryta jest sinym, woskowym nalotem.

Dojrzałe owoce jałowca mają szerokie właściwości lecznicze i stosowane były już w starożytności jako wino o moczopędnym, napotnym i czyszczącym krew działaniu.
Szyszkojagody zawierają olejki lotne (pinen, sabinem, terpineol), cukry (glukozę i fruktozę), garbniki, flawonoidy, związki żywicowe, kwasy organiczne, działają moczopędnie, żółciopędnie, oraz w zaburzeniach trawienia. Olejek jałowcowy stosowany zewnętrznie działa drażniąco oraz odkażająco.

 Jałowiec jest rośliną światłolubną i bardzo mało wymagającą. Rośnie na glebach jałowych- stąd nazwa "Jałowiec", zarówno na glebach piaszczystych jak i gliniastych a nawet na skałach z choćby odrobiną podłoża organicznego i wilgoci. Jałowce spotkać można w suchych borach sosnowych, na wrzosowiskach, na pastwiskach gdzie las został zniszczony, w górach wśród skał i na nieużytkach.
Jałowiec jest pospolitą rośliną na całym niżu oraz w łuku Karpat, gdzie pojedyncze egzemplarze sięgają po regiel górny. Występuje w całej Europie, w Azji Północnej, Ameryce Północnej i Afryce Północnej.

Źródła: "Rośliny Borów" Wanda Laskowska: Warszawa 1983. 
             "Dziko rosnące rośliny użytkowe" Jakub Mowszowicz: Warszawa 1975.
             " Zioła i ich stosowanie" Maria Dziak, Barbara Kuźnicka: Warszawa 1987. 

4 komentarze:


  1. Ile razy byłem w lesie a szyszkojagód na jałowcach nie udało mi się zobaczyć, nie pamiętam tego faktu. Kwietne zdjęcia, szczególnie pierwsze.

    Pozdrawiam :))

    OdpowiedzUsuń
  2. vimax is a herbal medicine devoted to the men, who serves as the vimax canada permanent and extend appropriate in want, quickly and accurately without side effects and with permanent results, vimax asli has been the choice of international consumers. Vimax PiIls already well known parts of the world and is often used by men to increase male virility and maximize the size of the penis, in order to give satisfaction to their partners. obat pembesar penis Vimax has been recognized by scientists the world as an herbal remedy for pembesar penis and how this increase is no longer a secret mighty man, this is extraordinary usefulness fast, mutually agree and permanent.

    OdpowiedzUsuń