12 września 2013

"JARZĘBINA" JARZĄB POSPOLITY

(SORBUS AUCUPARIA)

Jarzębina jest nazwą potoczną dla drzewa lub krzewu liściastego nazywającego się Jarząb Pospolity. Łacińskie słowo "aucupatio" oznacza polowanie na ptaki- niegdyś jagody jarzębiny używane były do zwabiania ptaków.

Jarząb mający postać drzewa osiąga wysokość do 15 m. wysokości, może przyjmować także postać wielopniowego, wysokiego krzewu.

Liście jarzębiny są nieparzystopierzaste, złożone z 9- 15 listków, które mają kształt lancetowaty a brzegi piłkowane, ich spód jest zazwyczaj szarawo owłosiony, długość do 6 cm.Jarzębina kwitnie od maja do czerwca, jej kwiaty są białe, o średnicy ok 1 cm., zebrane są w wielokwiatowe baldachy.
Jarząb zwyczajny owocuje od lipca do października, jego owoce są kuliste, czerwone i mięsiste, w kształcie przypominają malutkie jabłuszka, w smaku są cierpkie.
Owoce jarzębiny nie są jadalne na surowo z powodu swojego cierpko- gorzkiego smaku, smak ten poprawia się po przemrożeniu, wtedy owoce nadają się na różnych rodzajów przetwory- dżemy, galaretki, kompoty, oraz do produkcji wódek (jarzębiak) i nalewek. Znajdują także zastosowanie w ziołolecznictwie: substancje w nich zawarte działają moczopędnie, przeciwbiegunkowo i łagodząco w dolegliwościach żołądkowych.

Kora jarzębiny jest szara i gładka, drewno miękkie, nadające się do obróbki, gałęzie są giętkie.

Jarząb pospolity jest gatunkiem pionierskim i zwykle jako pierwszy pojawia się w miejscach niezarośniętych drzewami czy krzewami, są to zręby czy wiatrołomy. Dobrze znosi różne warunki siedliskowe, często rośnie na bardzo jałowych glebach- piaskach, dobrze znosi zacienienie.
Występuje w całej Europie, południowo-zachodniej Azji, zachodniej Syberii. W Polsce pospolity na całym obszarze, w górach spotykany do pietra kosodrzewiny.

Owoce jarzębiny są przysmakiem ptaków takich jak drozd, kwiczoł czy jemiołuszka, ptaki te wydalając niestrawione nasiona Jarzęba przyczyniają się do jego rozsiewania.

 Źródła: "Dendrologia" Włodzimierz Seneta: Warszawa 1983.
             " Zioła i ich stosowanie" Maria Dziak, Barbara Kuźnicka: Warszawa 1987. 

             "100 najpiękniejszych roślin w Polsce" Renata Krzyściak-Kosińska, Marek Kosiński.

8 komentarzy:


 1. Spotkałem w tym roku właśnie odmianę kwitnącą na początku lipca co mnie trochę zaskoczyło bo zazwyczaj widziałem w sierpniu czerwone baldachy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. piękna jarzębina:) origamiiptaki.blogspot.com zapraszam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nalewka z jarzębiny jest rewelacyjna ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. vimax is a herbal medicine devoted to the men, who serves as the vimax canada permanent and extend appropriate in want, quickly and accurately without side effects and with permanent results, vimax asli has been the choice of international consumers. Vimax PiIls already well known parts of the world and is often used by men to increase male virility and maximize the size of the penis, in order to give satisfaction to their partners. obat pembesar penis Vimax has been recognized by scientists the world as an herbal remedy for pembesar penis and how this increase is no longer a secret mighty man, this is extraordinary usefulness fast, mutually agree and permanent.

  OdpowiedzUsuń
 5. By taking the time to read a lot of information like this to add my insight . cara menggugurkan kandungan

  OdpowiedzUsuń