Nie jest to rodzimy gatunek biedronki, pochodzi ona z Azji i jest gatunkiem inwazyjnym, niebezpiecznym dla rodzimych. Za naturalny zasięg występowania tej biedronki uważana jest wschodnia i środkowa Azja od Ałtaju po wybrzeża Oceanu Spokojnego i od południowej Syberii do południowych Chin. Od 1916 była wielokrotnie wprowadzona do walki z mszycami (Aphidoidea) na terenie Stanów Zjednoczonych, początkowo w Kalifornii, w 1988 w Luizjanie i w 1982 w Europie Zachodniej, gdzie była sprzedawana przez prywatne firmy. Na nowych terenach wymknęła się spod kontroli. Okazała się gatunkiem bardzo ekspansywnym i szybko się rozprzestrzeniła. Stwierdzono jej pojawienie się w Ameryce Południowej i wielu krajach Europy Zachodniej, a ostatnio na południu Afryki.

Biedronka Azjatycka występuje w wielu wariantach zabarwienia pokryw skrzydłowych – od jednolicie czerwono-pomarańczowych, poprzez czerwono-pomarańczowe z szesnastoma (czasem mniej bądź więcej) czarnymi (bladymi bądź wyraźnymi) kropkami po prawie jednolicie czarne z czerwonymi plamami.

Arlekin jest rozmiarami zbliżony do Biedronki siedmiokropki (6-8 mm dł.), podobnie jak siedmiokropka żywi się mszycami i drobnymi pluskwiakami, żywi się też innymi owadami oraz larwami i dorosłymi biedronkami rodzimymi. Żywi się też nektarem, pyłkiem oraz owocami przez co jest zagrożeniem dla drzew owocowych. Biedronka zimuje jako postać dorosła zbierając się najczęściej w grupy od kilku do kilkudziesięciu sztuk, do zimowania wybiera, szpary w korze, gniazda ptaków oraz domy ludzkie.

Jako gatunek inwazyjny Biedronka Azjatycka wypiera z terenów kolonizowanych gatunki rodzime będąc lepiej wyspecjalizowanym w zdobywaniu podobnego pokarmu oraz żywiąc się konkurentami.
Dlatego też nasza rodzima Biedronka siedmiokropka staje się zagrożona przez Azjatycką, człowiek niema możliwości pomocy naszej biedronce, bo oprócz pozbywania się pojedynczych osobników bądź uniemożliwiania zimowania w domach wszystkie inne środki mogą eliminować obydwa gatunki, pozostaje mieć jedynie nadzieję ze nasza Siedmiokropka sama da sobie radę i nie da się wypchnąć najeźdźcy!