Cynkowanie to proces, dzięki któremu powstaje warstwa cynku. Cynkowanie galwaniczne ma na celu zabezpieczenie stalowych materiałów przed korozją. Podczas cynkowania wykorzystywana jest elektroliza czyli napięcie elektryczne.
Cały proces cynkowania galwanicznego opiera się zwykle na trzech etapach. Pierwszy etap to odtłuszczanie danego materiału za pomocą cieczy alkalicznych o wysokim pH. Drugi etap polega na moczeniu materiału w kwasach, których pH jest bardzo niskie, dzięki czemu wyeliminowana zostaje powstała dotąd rdza. Ostatnim i najważniejszym etapem jest już samo cynkowanie galwaniczne. Późniejszym ewentualnym dodatkowym zabezpieczeniem materiału przed korozją może być również użycie lakierów polimerowych.
Cynkowanie galwaniczne wykorzystywane jest w wielu branżach, dzięki swojemu szerokiemu zastosowaniu. Powłoka naniesiona przy tym cynkowaniu jest bardzo cienka i jednolita, wolna od zgrubień czy nadlewów, dzięki czemu wygląda bardzo schludnie i estetycznie, nawet po pomalowaniu lakierem czy farbą.