Wyprawa z aparatem w okolice Ogrodzieńca zaowocowała sfotografowaniem kilku bardzo ładnych roślin skalnych. Pierwszą z nich jest Fiołek Skalny.

W Polsce występuje aż 27 gatunków z rodzaju fiołków, należą one do pięknych zwiastunów wiosny.

Fiołek skalny jest rośliną trwałą o niewielkich rozmiarach ze względu na wykorzystywane przez te rośliny wszelkie zakamarki i szczeliny skalne. Fiołki te sięgają 5-10 cm wysokości.

Liscie i łodyga kwiatowa wyrastają bezpośrednio ze znajdującego się w małej ilości gleby, w szczelinie skalnej kłącza. Na łodydze występują krótkie włoski. Blaszki liści mają kształt sercowaty, liście są grube, drobne, o max. 2 cm długości.

Kwiaty fiołka skalnego są drobne – jedne z najdrobniejszych fiołków, mają barwę blado- fioletową, okwiat składa się z pięciu płatków- 2 skierowane sa ku górze, trzy dolne tworzą „lądowisko” dla owadów, na dolnym środkowym płatku widać charakterystyczny ciemno fioletowo- granatowy rysunek na białym tle. Wewnątrz okwiatu znajduje się 5 pręcików i 1 słupek, środek kwiatu jest pomarańczowy.
Kwiaty są bezwonne, na jednej łodydze znajduje się tylko po jednym kwiatku.

Fiołek skalny kwitnie od połowy marca do czerwca.

Owoc stanowi naga, owalna torebka.

Fiołek skalny ma bardzo małe wymagania glebowe, wystarczy, ze nasiono wpadnie w szczelinkę skalna, w której jest odrobina próchnicy- kiełkuje tam a później zakwita. Fiołki te rosną również na suchych łąkach nieopodal skał, w borach iglastych i mieszanych a także na piaskach i  żwirach.

Fiołek skalny czasami krzyżuje się z innymi fiołkami np. z fiołkiem leśnym czy fiołkiem wonnym, czego wynikiem są rośliny większe od skalnego o kwiatach o mocniejszym zabarwieniu.