Flaga państwowa tak jak i godło to ważny symbol naszej narodowej tożsamości. Pod sztandarem z białym orłem na czerwonym tle czy pod biało-czerwoną flagą, polskie armie odnosiły wielkie zwycięstwa ale też przeżywały gorycz porażki. Dlatego sztandar powinien zawsze być otoczony szacunkiem i odpowiednio przechowywany, a służy do tego specjalna gablota na sztandar.

Taka gablota to obowiązkowe wyposażenie każdego urzędu państwowego jak również np. stowarzyszenia kombatantów czy nawet zakładu pracy. Sztandary posiada wiele organizacji, które także powinny pomyśleć o ich ochronie przed ewentualnym zniszczeniem. Gablota na sztandar powinna więc być standardowym wyposażeniem tych instytucji. Można zamówić taką gablotę w dowolnym rozmiarze, idealnie dopasowanym do wielkości flagi czy sztandaru. Są one najczęściej produkowane ze specjalnie dobranych profili aluminiowych w postaci płaskiego przeszklonego pojemnika. Jest on bardzo wytrzymały na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, a na życzenie klienta gablota na sztandar może być również wyposażona w odporne na stłuczenie szkło i zamek chroniący zawartość przed dostępem osób niepowołanych.
Wiele instytucji państwowych zamawia również gabloty drewniane. Mają one bardziej stylowy i klasyczny wygląd, co powoduje że lepiej wyglądają np. w zestawieniu z typowymi meblami gabinetowymi.