Większość ludzi nazywa ten pięknie kwitnący krzew jaśminem, jest to błąd bo roślina ta to jaśminowiec wonny. Rzeczywiście wonny! Gdy jaśminowiec kwitnie cała okolica wypełniona jest jego zapachem, czasem aż mdlącym.

Jaśminowiec ceniony był już w pradawnych czasach i wykorzystywany jako krzew ozdobny.
W naturze rośnie w Turcji, na Wyspach Egejskich, w centralnych i północnych Włoszech i Austrii, poza tym jest uprawiany i dziczejący w wielu krajach świata.

Jaśminowiec wonny jest krzewem osiągającym wysokość do 4 metrów, silnie rozrastającym się i rozłożystym.

Roślina ta kwitnie późną wiosną i wczesnym latem, w maju ,czerwcu a także w lipcu, kwitnienie jest zazwyczaj bardzo obfite, kwiaty są dość duże, biało- kremowe, złożone z 4 nagich działek kielicha, 4 płatków korony, 1 słupka i licznych pręcików, średnica kwiatów wynosi 2- 4 cm.

Liście jaśminowca wonnego mają kształt eliptyczny, są zaostrzone, drobno ząbkowane, nagie (tylko na spodniej stronie występują kępki włosków na nerwach). Liście mają długość 4-8 cm – 6-11 par ząbków.

Jaśminowiec jest roślina o niewielkich wymaganiach glebowych i stanowiskowych, rośnie na wszelkiego rodzaju glebach, łatwo się rozsiewa i rośnie dziko na przydrożach i w miejscach niezagospodarowanych. Rośnie w miejscach słonecznych z odrobiną cienia.

Kwiaty jaśminowca rosną na całej długości jednorocznych pędów, pędy te można obcinać nie robiąc krzywdy roślinie i wstawiać do wazonu, po włożeniu do wazonu, płatki kwiatów opadają po 2- 3 dniach. Jaśminowiec dobrze znosi przycinanie.

 Źródła:  ” Wielki atlas roślin”  F.A. Novak, Warszawa 1975.