Pliszka siwa to pospolity i powszechnie znany ptak o wysmukłej budowie i charakterystycznym ubarwieniu oraz z daleka rzucającym się w oczy szybkim i nerwowym  poruszaniem ogonem.

Pliszka siwa- wygląd:

Samiec pliszki w szacie godowej ma szary wierzch ciała, czarne podgardle i pierś oraz czapeczkę i kark, boki głowy i czoło są śnieżno białe, spód ciała i podogonie również białe. Długi i ruchliwy ogon jest czarny wewnątrz i biały na obrzeżach. Poza okresem godowym ubarwienie staje się nieco mniej kontrastowe.

  Pliszka siwa- występowanie:

Zasiedla cały obszar kraju, w górach spotkać ją można na wysokościach do 1500 m.n.p.m.- najczęściej występuje w okolicach schronisk górskich. W kraju jest równomiernie rozmieszczona. Najczęściej występuje w okolicach siedzib ludzkich oraz potoków, rzek, jezior i stawów, nie omija centrów miast. Często spotkać ją można przy drogach, torach kolejowych i na parkingach.

Gniazdo i rozmnażanie pliszki siwej:

Gniazdo w kształcie czarki usłane z korzonków, źdźbeł i włosia lokuje w różnych zakamarkach- we wnękach murów, pod okapami, pod mostami, na starych drzewach a często na ziemi.

Zaraz po przylocie z zimowisk od marca do maja pliszki zajmują swoje terytoria lęgowe i energicznie ich bronią. Tworzone pary są monogamiczne.

Od kwietnia do końca lipca samica pliszki siwej składa 5-6 jasnych, czarno nakrapianych jaj, które wysiaduje ok. 14 dni. Młode pliszki opuszczają gniazdo po 12- 16 dniach.

Głosy pliski to:

Wabiacy- cisis, cilip, Śpiew- cichy szczebiot.

Pliszka siwa- pożywienie:

Drobne owady, jak komary, muchy, chrząszcze, małe motyle, chwytane na ziemi lub w locie.
Znajduje je na brzegach wód, polach i łąkach. Często zdarza jej się biegać za pługiem i zbierać larwy i pędraki. Gdy pliszka żeruje na pewnym odcinku linii brzegowej zbiornika strzeże go tak mocno jak w trakcie lęgów. Długość żerowiska zależy od zasobności pokarmu. Również w trakcie polowania kiwa ogonem.

Pliszka siwa przylatuje do Polski w marcu a odlatuje we wrześniu lub październiku, zimuje w strefie Morza Śródziemnego i na terenach bardziej leżących na południe po Afrykę Równikową, niektóre osobniki zimują w Europie Środkowej w pobliżu wód.

Wymiary pliszki:

Długość ciała- do 20 cm, rozpiętość skrzydeł- do 31 cm, ogon- 9 cm, waga- 22- 25g.

Źródła: „Ptaki Polski” Jan Sokołowski; Warszawa 1988.
              „Atlas Ptaków” Marcin Karetta; Bielsko-Biała 2010. 
              „Atlas Ptaków” Dominik Marchowski; Warszawa 2013