Motyl ten na pewno nie imponuje zróżnicowaniem barw i ich jaskrawością, jego skrzydła są szaro- brązowe, posiadają jednak bardzo ciekawy deseń.
Przestrojnik trawnik na przednich skrzydłach zarówno po stronie wierzchniej jak i spodniej posiada po dwie czarne bądź ciamno- brązowe plamki z białą kropką w środku i z jasno- szarą lub żółtawą obwódką, samica na przednich skrzydłach posiada po 3 takie plamki. Na skrzydłach tylnych zarówno samca jak i samicy znajduje się po 5 plamek po zewnętrznej stronie i dwie po wewnętrznej.

Przestrojnik trawnik jest motylem niedużym – rozpiętość jego skrzydeł to 35 – 45 mm.
Motyla tego można spotkać w miesiącach letnich na wszelkiego rodzaju łąkach porośniętych trawami, na skrajach lasów czy też na polach uprawnych.

Przestrojnika trawnika bardzo trudno zobaczyć siedzącego z rozłożonymi skrzydłami – jest to spowodowane mechanizmem obronnym, który ma na celu zdezorientować drapieżniki (głównie ptaki), które atakują oczy widniejące na skrzydłach motyla a nie jego ciało, a „oczy” na zewnętrznych powierzchniach skrzydeł są wyraźniejsze.Przestrojnik żywi się nektarem wszelkich kwiatów najchętniej o barwie fioletowej lub żółtej natomiast jego gąsienice żerują na trawach – stąd nazwa tego motyla.

Samica składa jaja podczas lotu, zrzucając je z góry na trawy, dzięki temu wykluwające się po ok. dwóch tygodniach gąsienice żerują nie na jednej roślinie a w rozproszeniu, są one barwy szaro- brązowej, pokryte licznymi drobnymi włoskami.  Przez bok i grzbiet ich ciała przebiegają ciemniejsze pręgi. Po kilku linieniach larwy udają się na zimowanie, które następuje w warstwie przyziemnej roślinności lub w ściółce. Po obudzeniu się w połowie kwietnia żerują nadal na trawach a następnie w maju przepoczwarzają się u nasady liści trawy. Dorosłe motyle wylęgają się w czerwcu.

Źródła: „Motyle – przewodnik do oznaczania częściej spotykanych w Europie     motyli dziennych i nocnych” Hofmann Helga, Marktanner Thomas; Warszawa 1996.