Rannik Zimowy jest rośliną, która zakwita jako jedna z pierwszych na wiosnę, nie jest on powszechnie znany tak jak np. Śnieżyczka Przebiśnieg ponieważ jest on rośliną zagraniczną. Rannik pochodzi z Azji Mniejszej i Europy Południowej.

Spotkać go można najczęściej w parkach, ogrodach i jako roślinę ozdobną na rabatkach. Czasami spotkać go można w lasach gdzie rośnie jako roślina zdziczała. Kwitnie od lutego do marca jako jedna z najwcześniej kwitnących roślin w klimacie umiarkowanym.

Jest to roślina wybitnie lubiąca niskie temperatury i cień, dlatego też spotykamy ją pod krzewami, przekwita gdy temperatura oscyluje w granicach 10 st C.

Rannik Zimowy należy do rodziny jaskrowatych, kwiaty i liście przypominają nasze rodzime gatunki jaskrowatych- kwiaty są żółte i błyszczące, liście postrzępione.

Roślina ta nadaje się na wczesnowiosenne rabatki. Najlepiej posadzić go wśród drzew i krzewów liściastych, gdzie wczesną wiosną będzie docierało dużo słońca, a opadłe jesienią liście ochronią go przed silnymi mrozami.

Źródła:Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej”  Lucjan Rutkowski