Kategorie
Przyroda

ŻABA TRAWNA, NAJPOSPOLITSZA ŻABA (RANA TEMPORARIA)

Żaba trawna jest najpospolitszym polskim przedstawicielem żab brunatnych. Ogólnym wyglądem przypomina nieco żabę zieloną. Ciało ma wydłużone, krępe, pysk szeroki lecz wyraźnie ostrzej zakończony niż u żab zielonych np żaby śmieszki. Tylne nogi żaby trawnej są bardzo mocne i pozwalają jej na wykonywanie nawet ponad metrowych skoków. Błony pływne spinające palce tylnych nóg są słabo rozwinięte.

Żaba trawna ma ubarwienie bardzo zmienne, od słomkowo- żółtego przez różne odcienie szarości, brązu i beżu po prawie zupełnie czarne. Na grzbiecie rozsiane są zwykle dość liczne, mniejsze i większe, ciemne i jasne plamy, niekiedy tworzące marmurkowy wzór. Tylne nogi żaby trawnej pokrywają często ciemne pręgi. Za okiem występuje duża, ciemno- brązowa plama skroniowa, na której można dostrzec błonę bębenkową wielkością zbliżoną do oka. Brzuch jest jasny, często z ciemniejszymi plamami. Znane są również osobniki albinotyczne.

Żaba trawna jest gatunkiem lądowym, jest bardzo odporna na nie sprzyjające warunki atmosferyczne, życie aktywne rozpoczyna już w początkach marca- tuz po stopnieniu śniegów. Gody tego płaza mają charakter gromadny i trwają zaledwie kilka dni, odbywają się w wodzie, często jeszcze lekko zmrożonej, po godach żaby trawne natychmiast opuszczają zbiorniki wodne. Podczas okresu godowego samce stają się ciemniejsze a skóra ich podgardla przybiera barwę niebieskawą. Na palcach przednich kończyn pojawiają się czarne modzele godowe.
Samica składa skrzek w postaci dużych buł, bez starannego wyboru miejsca na złożenie. Skrzek żaby trawnej pływa zazwyczaj po powierzchni płytkiej wody. Przeobrażenie kijanek przebiega podobnie jak u innych żab a w górach obserwowano ich zimowanie.

Natychmiast po łączeniu się w pary i złożeniu skrzeku żaba trawna opuszcza wodę i aż do późnej jesieni żyje na lądzie. Przebywa ona w najrozmaitszych środowiskach wykazując wielkie zdolności przystosowawcze. Najczęściej spotkać ją można w lasach liściastych, parkach i zadrzewieniach o wilgotnym podłożu, w ogrodach i na wilgotnych, podmokłych łąkach.

Żaba ta jest mało wybredna w wyborze pokarmu i pożywia się wszelkimi owadami, pająkami i ślimakami, zdarza się, że stare i dorodne osobniki zjadają małych przedstawicieli swojego gatunku, poluje o zmroku bądź podczas deszczu.

Żaba trawna ma w przyrodzie stosunkowo wielu wrogów- są to zaskrońce, jeże, borsuki, żmije, sowy i inne ptaki drapieżne.

Gatunek ten rozprzestrzeniony jest na bardzo dużym obszarze- występuje w całej Europie oprócz półwyspów Bałkańskiego, Pirenejskiego i Apenińskiego, w Azji aż po wyspy Japońskie.

Długość ciała osobników żyjących w Polsce to maksymalnie 11 cm.

Źródła: „Atlas Płazy i Gady Polski” Marian Mlynarski: Warszawa 1987.
             „Encyklopedia Przyrody: Gady i Płazy” Paweł Zalewski: Warszawa 2011.