Upraszczając sprawę, błyszczka jarzynówka jest motylem składającym autografy w kształcie litery gamma – γ
I nie było by w tym nic dziwnego, gdyby motyle potrafiły by pisać, a na dodatek pisać greką.
Łacińska nazwa tego dzienno- nocnego motyla została zainspirowana wyraźnym, kremowym wzorem w kształcie litery gamma znajdującym się na przednich skrzydłach błyszczki jarzynówki.
przednie skrzydła o długości do 2,3 cm mają kolor szary, szaro- brunatny z widocznymi przebarwieniami w kolorach fioletowym, ciemno- zielonym, brązowym a nawet pomarańczowym i popielatym. Pole środkowe jest przyciemnione; przepaski wewnętrzna i zewnętrzna są podwójne, najcharakterystyczniejszym elementem jest wspomniana wcześniej litera gamma widniejąca na środku przednich skrzydeł.
Błyszczka jarzynówka ma tylne skrzydła w kolorze żółtawo- szarym z ciemnym brzegiem, tułów i odwłok szare, szaro- beżowe. Motyle pojawiają się licznie od maja do września, przylatują z północnej Afryki. Latają także w ciągu dnia (w przeciwieństwie do większości sówkowatych), żywią się nektarem kwiatów.
Spotkać je można na polach, łąkach, w ogrodach, lasach liściastych i łęgowych, często odwiedzają ludzkie domy.
Błyszczka jarzynówka występuje w całej Europie, w górach aż do partii szczytowych.
Samice składają jaja na różnych gatunkach roślin, także uprawnych, i na sadzonkach w szkółkach leśnych. Żerujące gąsienice wyrządzają znaczne szkody w uprawach m.in. lnu, tytoniu, roślin krzyżowych, a także młodych sosen. Gąsienice są jasnozielone, niekiedy z niebieskawym odcieniem, z pojedynczymi kępkami włosków na ciele, na grzbiecie mają białe paski, po bokach żółte. Przepoczwarczenie następuje po kilku tygodniach na spodniej stronie liści, w wełnistym kokonie, motyle pojawiają się po 2-3 tygodniach. W ciągu 1 roku rozwijają się 3-4 pokolenia. Część motyli odlatuje jesienią do krajów południowych.
Źródła: „Motyle Polski Atlas” Jerzy Heintze; Warszawa 1990.
„Motyle Leksykon Przyrodniczy” Helgard Reichholf-Riehm; Warszawa 1996.