Cierniówka jest małym ptakiem wędrownym z rodziny pokrzewkowatych.
Ten gatunek pokrzewki zamieszkuje niemal całą Europę poza północną częścią Półwyspu Skandynawskiego, północne wybrzeże Afryki, Azję Mniejszą i środkową Azję. W Polsce cierniówka jest ptakiem lęgowym. Spotykanym na całym Niżu Polskim, zwłaszcza we wschodniej części, a w górach do 1400 m n.p.m. Liczne populacje notuje się na przedmieściach miast. Cierniówka przylatuje do kraju w maju i na poczatku czerwca a odlatuje pod koniec sierpnia i we wrześniu. Zimuje w środkowej Afryce, na Półwyspie Arabskim i na subkontynencie indyjskim, zatem pokonuje duże odległości, by tam dotrzeć.

Pokrzewka cierniówka jest najmniej wymagająca z krajowych pokrzewek, spędza czas w nawet najmniejszych zadrzewieniach i wśród niewielkich krzewów, spotkać ją można w krajobrazie rolnym i łakowym zupełnie pozbawionym drzew. Wystepuje równiez w piętrze kosodrzewiny.

Cierniówka rozmiarami ciała zbliżona jest do wróbla, jej ciało jest jednak znacznie bardziej wysmukłe.
Jest to ptak, którego głowa i kark mają kolor szary/ popielaty, pozostała część wierzchu ciała ubarwiona jest różnymi odcieniami brązu, skrzydła również są brązowe, z rdzawymi prążkowaniami, cały spód ciała cierniówki jest jasny- biały, kremowy lub szarawy z różową piersią i dobrze widocznym czysto białym podgardlem. Nogi przyjmują barwę od żółtawego do brązowego. Samica i samiec są tej samej wielkości.

Pożywienie cierniówki stanowią owady i inne bezkręgowce, a późnym latem i jesienią w trakcie migracji wzbogacone jest ono o owoce.

Gniazdo pokrzewki cierniówki lokalizowane jest nisko, najchętniej w ciernistym, trudno dostępnym krzewie lub w dolnych partiach drzewa z dużą ilością gałęzi. Gniazdo jest luźna konstrukcją zbudowana z źdźbeł, liści i patyczków, wysłane sierścią i mchem.

Cierniówka od maja do lipca składa w jednym bądź dwóch lęgach 5-7 zielonkawych i nakrapianych szaro lub brązowawo jaj, które wysiaduje 13 dni, młode opuszczają gniazdo po około 15 dniach.

Głosy pokrzewki cierniówki: wabiący- wed wed ce ce, śpiew: wesoły świergot- tituritu titu, w ciepłe letnie dni ptaki siadają na eksponowanych częściach roślin zaznaczając swą obecność miarowym cykaniem.

Wymiary: dł. ciała 14,5 – 15,5 cm, rozpiętość skrzydeł 22,5 cm, ogon 6,5 cm, waga ok. 13 – 15g.

Źródła: „Ptaki Polski” Jan Sokołowski; Warszawa 1988.
              „Atlas Ptaków” Marcin Karetta; Bielsko-Biała 2010.