Koźlarz czerwony nazywany również „koźlarz dębowy”, „krawiec”, „koźlarz pomarańczowy” jest bardzo smacznym i chętnie poszukiwanym przez grzybiarzy grzybem jadalnym.

Krawiec jest grzybem żyjącym w mikoryzie z osiką. Rośnie w lasach osikowych lub pod osikami poza lasem. W Polsce nie jest zagrożony, ale znajduje się na czerwonych listach gatunków zagrożonych w Niemczech, i Holandii.

Spotkać go można od czerwca do końca listopada- owocniki rosną nawet podczas mocnych przymrozków.

Koźlarz czerwony- krawiec ma kapelusz o średnicy 4- 20 cm, młode owocniki mają kapelusz półkolisty, z brzegiem przylegającym do trzona, starsze są wypukłe i poduszkowate, nigdy zupełnie płaskie lub wklęsłe. Powierzania kapelusza jest filcowata, matowa. Kolor kapelusza grzyba krawca to wszelkie odcienie pomarańczu do głębokiej czerwieni- w zależności od warunków w których owocnik rośnie. Kapelusz najczęściej ma barwę przypominającą kolory cegieł.

Spód kapelusza wypełniają rurki długości 7- 30 mm. U młodych owocników, gdy staja się widoczne maja kolor biały później lekko szarzeją i nabierają czasem oliwkowego odcieniu. Pory widoczne na spodzie kapelusza są bardzo drobne- rurki maja bardzo małą średnicę.

Trzon koźlarza czerwonego ma długość 5- 15 cm. i grubość 1,5 do 5 cm, u młodych okazów jest lekko pękaty, później cylindryczny albo maczugowaty. Początkowo pokrywają go białawe kosmki, które wraz z upływem czasu staja się szare bądź brązowe.

Grzyb krawiec ma miąższ biały, który po przekrojeniu bądź przełamaniu owocnika sinieje- staje się łupkowo- fioletowy, później brązowo- czerwony do szaro- czarnego.

Źródła: „Grzyby znane i mniej znane” Aurel Dermek; Warszawa 1988.