Motyl o czarnych skrzydłach w czerwone, bordowe plamki.

Kraśnik sześcioplamek jest pospolitym motylem dziennym.

Kraśnik- występowanie:

Motyl ten zasiedla suche i ubogie murawy, obszary o zdegradowanej roślinności, stare żwirownie a także wrzosowiska i torfowiska.
Spotkać go można w całej Europie aż do 61 st. szerokości geograficznej północnej, do wysokości 2000 m.n.p.m.

Kraśnik sześcioplamek- wygląd:

Bardzo ważne dla określenia gatunku Kraśnika (najczęściej występują sześcioplamki i pięcioplamki) jest rozpoznanie liczby i rozmieszczenia plamek na skrzydłach.
Sześcioplamek ma na czarnym, zielonkawo połyskującym tle, sześć dużych, czerwonych plam. Buławka długich czułków jest charakterystyczna dla całej rodziny kraśników.
Długość przedniego skrzydła to 2 cm. Jak wszystkie kraśniki sześcioplamek lata z kwiatka na kwiatek w najgorętszej porze dnia, porusza się powoli, leniwie i pojawia się na ogół w większej grupie. Motyl ten jest jaskrawo ubarwiony- kolor czarny i czerwony są ostrzeżeniem, dla drapieżników, że owad może być trujący. I rzeczywiście tak jest- kraśniki uchodzą za silnie trujące. Same natomiast są odporne na wiele trucizn co sprawia nie lada problemy kolekcjonerom motyli, którym trudno jest je uśpić.

Rozwój Kraśnika sześcioplamka:

Dorosła postać- imago występuje w lipcu, sierpniu i na początku września. Osobniki aktywne są w dzień, gdy jest najcieplej.
Gąsienice zimują w niewielkim żółtawo- zielonkawym kokonie zawieszonym przy ogonku liścia, występują od sierpnia do czerwca, w czasie gdy nie hibernują spotkać je można na roślinach motylkowych. Gąsienice są małe, zielone, ciemno owłosione, krępe.

Źródła: „Motyle Polski Atlas” Jerzy Heintze; Warszawa 1990.
             Motyle Leksykon Przyrodniczy” Helgard Reichholf-Riehm; Warszawa 1996.