Gacek Brunatny to nasz najpospolitszy krajowy nietoperz, należy on do rodziny mroczkowatych, nazywany jest także „gacek wielkouch”. Jeszcze w latach 50-tych drugi z naszych gacków- Gacek Szary wraz z Gackiem Brunatnym zaliczane były do jednego gatunku. Obydwa gacki są bardzo podobne szary jest minimalnie większy i jak nazwa wskazuje, nie brunatny lecz szary- bez rdzawego zabarwienia.
Nietoperz Gacek Brunatny charakteryzuje się bardzo dużymi uszami, które stanowią 3/4 długości jego ciała, w czasie spoczynku uszy schowane są pod błonami lotnymi a widoczne jedynie około 15 milimetrowe koziołki.
Skrzydła Gacka są szerokie, tworzące powierzchnię lotna błony są bardzo cienkie i podatne na uszkodzenia i rozerwania, mają barwę brązową. Błona skrzydłowa sięga do nasady palców stopy.
Futerko gacka brunatnego ma barwę płowo- żółta do brązowej, włosy są dość krótkie, cienkie i rzadkie. Futerko na brzuchu gacka jest jaśniejsze, szarawe z brązowym zabarwieniem.
Nietoperz Gacek Brunatny zasiedla zachodnią, środkową i północną Europę od Wysp Brytyjskich i Południowej Skandynawii po Pireneje, centralne Włochy, Krym i Kaukaz. Na wschód jego zasięg dochodzi do Syberii, południowych Chin i Japonii.
W Polsce Gacka brunatnego spotkać można w całym kraju, w lasach, na terenach skalistych i w osiedlach ludzkich. Zasiedla strychy budynków, skrzynki dla ptaków i nietoperzy oraz dziuple drzew, zimuje w piwnicach, studniach, chłodnych jaskiniach, zabudowaniach fortyfikacyjnych i na strychach. W sen zimowy Gacek zapada w październiku a wybudza się w marcu, do zimowania preferuje miejsca o temperaturach od 4 do 7 st. C. W czasie snu zimowego hibernujące osobniki tracą od 20 do 30% masy ciała.
Na łowy gacek brunatny wylatuje późno, po zapadnięciu zmroku. Lata nisko, lot ma szybki lecz trzepotliwy, często zawisa w powietrzu. Chwyta owady zarówno w locie jak i siedzące na roślinności czy innych obiektach. Jadłospis gacków brunatnych to: ćmy, muchówki, chruściki, skorki i chrząszcze. Podczas polowania gacki kierują się słuchem i wzrokiem, nie korzystają echolokacji.
Kolonie rozrodcze liczące do kilkudziesięciu samic mieszczą się w budynkach, skrzynkach i dziuplach. W koloniach przebywają także samce. Stwierdzono, ze samce i samice z jednego terenu trzymają się razem, najprawdopodobniej przez całe życie, wybierając kryjówki położone niedaleko siebie. Dojrzałość płciową samce osiągają po roku życia a samice po 2-3. Ruja przypada na wrzesień- październik i marzec. Samica w połowie czerwca rodzi 1-2 młodych, które po sześciu tygodniach stają się samodzielne.
Gacek Brunatny może żyć do 30 lat (w niewoli) w naturze maksymalny notowany wiek to 12-13 lat, średnia długość życia to ok 7 lat.
Wymiary:
dł. ciała 49-55,5 mm
rozpiętość skrzydeł 24- 28,5 cm
waga 5- 11 g
Nietoperz ten jest objęty ochroną!