Skoro do życia zaczynają budzić się pierwsze owady oznacza to, że wiosna może jednak kiedyś przyjdzie…
Pierwsze latające i stąpające po śniegu owady, które zobaczyłem w tym roku to Ochotki – Ochotka Piórkówka.
Ochotki mimo zewnętrznego podobieństwa do komarów komarami nie są, ich podobieństwo bywa dla nich często zgubne. Ochotki to oddzielna, obejmująca liczne gatunki rodzina owadów z rzędu Muchówek.
Są jedną z najliczniejszych w gatunki rodzin w świecie zwierząt – na świecie opisano ponad 10 000 gatunków, w Polsce około 500. Ich systematyka jest bardzo skomplikowana, wciąż opisuje się nowe gatunki i dokonuje rewizji systematycznych. Wykazano, że wiele blisko spokrewnionych ze sobą gatunków z tej rodziny krzyżuje się ze sobą dając płodne potomstwo – w ten sposób dochodzi do powstawania stref mieszańców.
Ochotki przechodzą cztery stadia życiowe; jajo, larwa, poczwarka i postać dorosła imago. Czas trwania stadium larwalnego może wynosić od dwu tygodni do kilku lat, co zależy przede wszystkim od temperatury. Stadium poczwarki nie trwa dłużej niż kilka dni.
Ochotka Piórkówka ma uwypuklony tułów, ze schowana pod nim głową, która u samca wyposażona jest w długie, pierzaste czułki. Ochotki nie maja kłujki. Długi odwłok samca wystaje wyraźnie poza skrzydła.
Ochotki występują w okolicach zbiorników wodnych, bagien a nawet kałuż.
Przedstawiciele ochotkowatych są bardzo liczni w wodach obfitujących w składniki biogenne. U niektórych gatunków występuje niemal jednoczesny, masowy wylot, tworzą się przez to roje tych owadów.
Łączenie się w pary następuje podczas rójki, na krzewach lub jeszcze w locie. Bezpośrednio po tym samica składa do wody jaja, które namakają i opadają na dno, tam rozwijają się robakowate larwy, na tylnym końcu ciała maja one obok tzw. nóżek tylnych, krótkie wyrostki analne.
Ochotki stanowią ważne źródło pokarmu dla ryb i ptaków wodnych.
Larwy to też ceniona przynęta wędkarska i ceniony przez akwarystów pokarm ryb, dostępne w handlu pochodzą z hodowli. Dzięki masowemu występowaniu i masowym wylotom dorosłych osobników, larwy Chironomidae są lokalnie w Afryce wykorzystywane przez miejscową ludność jako pokarm, z drugiej strony w niektórych regionach świata są dokuczliwa plagą, powodując u ludzi poważne, czasem śmiertelne objawy alergiczne.