Gatunek grzyba należący do rodziny pieczarkowatych, rosnący od czerwca do listopada w lasach iglastych a także liściastych, zwykle w grupach, niekiedy pojedynczo.
Jest to grzyb jadalny, rzadko jednak zbierany. Do spożycia nadają się tylko młode owocniki, których wnętrze jest jeszcze białe i elastyczne. Nadaje się do spożycia w stanie świeżym, może też być suszony. Purchawka chropowata jest mało aromatyczna, jednak bardzo smaczna. Nadaje się jako dodatek do potraw gotowanych, najlepiej jednak smakuje pokrojona w plasterki i usmażona.

Owocnik ma kształt gruszkowaty albo maczugowaty wysokości 4-8 cm. Górna – płodna część kulista, na szczycie często z garbkiem, o średnicy 2-7 cm. Płonna kolumnowa część cylindryczna zwęża się do dołu i ma grubość 1,2 – 2,2 cm. Za młodu cały owocnik jest biały i usiany brodawkowatymi wypustkami, które łatwo odłamują się przy dotknięciu. Dorosły owocnik zabarwia się ochrowo-żółto a w końcu brązowo lub brązowo-szaro. wnętrze młodych owocników jest białe i mięsiste natomiast dojrzałych żółtooliwkowe, miękkie i wodniste. Po dojrzeniu całe owocniki wysychają a wnętrze wypełnione jest brązowo-szarym proszkiem zarodników, który wydostaje się przez otwór na szczycie lub po nadepnięciu owocnika który wybucha wypuszczając dookoła chmurkę zarodników.

Źródła: „Grzyby znane i mniej znane” Aurel Dermek; Warszawa 1988.
Grzyby i ich oznaczanie” Barbara Gumińska, Władysław Wojewoda; Warszawa 1985.