Rusałka admirał to gatunek motyla z rodziny rusałkowatych. Rusałka ta jest motylem wędrującym, prowadzącym pozornie osiadły tryb życia, motyle te mają zwyczaj w ciągu krótkich okresów czasu zmieniać miejsca swojego pobytu zależnie od dostępnych środków pokarmowych.
Admirał przylatuje do Europy Środkowej w maju a w zimne lata, na wyżej położone stanowiska w czerwcu. potem następuje jedno lub dwa pokolenia mogące się częściowo pokrywać. W ostatnie słoneczne dni jesieni rusałki admirały opuszczają nasz kraj wędrując na południe i tam zimując.

Rusałka admirał jest dość dużym i łatwo zauważalnym motylem, jego przednie skrzydła mają rozpiętość od 5 do 6 cm. Na przedniej parze czarnych skrzydeł widnieje czerwona, nieregularna, skośna przepaska oraz białe kropkowania na końcach skrzydeł, zmniejszające się ku górze. Na tylnych skrzydłach widnieje  czerwony pasek brzegowy z białym, przerywanym zewnętrznym obramieniem. Spodnia strona skrzydeł ma brązowo-żółty wzór z licznymi wstawkami zielonkawymi oraz bazowymi, co umożliwia motylowi dobre maskowanie się.

Rusałka admirał jest motylem bardzo szeroko rozpowszechnionym od wybrzeży morskich po góry do 2 tys m.n.p.m., Szczególnie często mozna obserwować admirała w sadach żerującego na gnijących gruszkach, śliwkach czy jabłkach, z których swa ssawką pobiera soki. Pokarm tego motyla stanowią także wszelkie słodkie nektary kwiatowe oraz gnijące szczątki roślinne.

Gąsienice admirała maja boczny, niekiedy przerywany pas złożony z żółtych, trójkątnych plam, barwa całego ciała gasienicy jest zmienna- od zielonej po granatową i szarą, jednak zawsze posiada żółte, trójkątne plamy. Pierwsze pokolenie gąsienic  występuje w czerwcu i lipcu, drugie w sierpniu i wrześniu.

Źródła: „Motyle Polski Atlas” Jerzy Heintze; Warszawa 1990.
             Motyle Leksykon Przyrodniczy” Helgard Reichholf-Riehm; Warszawa 1996.