Sroka jest średniej wielkości ptakiem z rodziny krukowatych, charakteryzuje się smukłą sylwetka i bardzo długim ogonem, który widoczny i charakterystyczny jest głównie w locie- lecącej sroki nie sposób pomylić z innym ptakiem.
Sroka pospolita ma charakterystyczne, kontrastowe czarno- białe upierzenie. Wierzch ciała, głowa, szyja i pierś sroki są czarne, biły natomiast jest brzuch i podogonie. Skrzydła sroki także są czarne, posiadają białe cienkie paski biegnące wzdłuż lotek. Czarne pióra na plecach, skrzydłach i ogonie posiadają piękny, metaliczny, niebieskawy bądź zielonkawy połysk.
Dziób sroki jest masywny, przystosowany do rozbijania nasion i orzechów a także zakończony ostro w celu zdobywania pożywienia zwierzęcego. Na krawędziach dzioba sroka posiada długie, czarne wąsiki.

Występowanie sroki:

Pierwotnie sroka występowała w nadwodnych zakrzewieniach i wśród drzew nieopodal wód, łąk i pól a także na obrzeżach lasów. Obecnie występuje zarówno w krajobrazie rolniczy jak i w miastach a nawet w samych centrach miast gdzie bez trudu znajduje pożywienie i miejsca do lęgów.

Mimo, że sroka jest ptakiem pospolitym i dającym się zauważyć na każdym kroku to ptak ten jest bardzo płochliwy i nieufny w stosunku do człowieka. Czujna sroka nie pozwala sobie na zbyt bliskie podejście do siebie z aparatem. Zrobienie dobrego zdjęcia sroce wcale nie jest łatwe.

Gniazdo sroki:

Swoje gniazdo sroka umiejscawia wysoko na drzewie, bardzo często na brzozach, blisko pnia lub na rozwidleniach dużych gałęzi. Gniazdo ma kształt kuli, uwite jest z drobnych patyczków, a otwór wylotowy z boku, od góry przykryte jest chrustem. Wnętrze gniazda sroki wylepione jest gliną i wysłane źdźbłami, szmatkami, fragmentami folii i wszystkimi śmieciami, które sroce przypadną do gustu.

Jak powszechnie wiadomo Sroka jest ptakiem ciekawskim, bardzo lubi obserwować, poddziobywać a czasem i zabierać błyszczące w słońcu elementy, dlatego tez w gnieździe sroki znaleźć można druciki, fragmenty folii aluminiowej czy opakowań spożywczych.

Czy komuś z czytelników udało znaleźć się coś cennego w gnieździe sroki?

Kilka tygodni temu na naszym parapecie wylądowała sroka i przez chwilę bacznie przypatrywała się termometrowi opartemu o ścianę, po chwili bez wachania strąciła go na ziemię… chyba za bardzo się jej błyszczał.

 Jaja sroki i młode sroki:

Od marca do kwietnia sroka składa 4-7 zielonkawych bądź brązowawych, brązowo nakrapianych jaj. Sroka wysiaduje jaja 17- 18 dni. Po wykluciu młode sroki przebywają w gnieździe 22- 25 dni. Potem sroczki, będące mniejszymi i chudszymi odpowiednikami dorosłych wylatują z gniazda i ciekawsko zwiedzają świat często radząc sobie samemu od momentu wylotu z gniazda.

Sroka- specyfika występowania:

Sroka jest gatunkiem osiadłym, nie podejmuje migracji. Zimę spędza w miejscu gnieżdżenia się.

Sroka jest liczna w całym kraju, w górach zamieszkuje tereny połozone do 800 m.n.p.m.

Źródła: „Ptaki Polski” Jan Sokołowski; Warszawa 1988.
              „Atlas Ptaków” Marcin Karetta; Bielsko-Biała 2010. 
              „Atlas Ptaków” Dominik Marchowski; Warszawa 2013