Wróble fotografuję bardzo często jednak dopiero dzisiaj, we Wrocławiu, przy pięknej Noworocznej pogodzie udało mi się zrobić kilka, z których jestem na tyle zadowolony, żeby wstawić je na Przyrodniczka.

Oprócz fotografowania bardzo dużą przyjemność sprawia obserwowanie tych ruchliwych i bardzo sprytnych, małych ptaszków.

Mimo zmniejszającej się liczebności wróbli, są to nadal ptaki często spotykane i towarzyszące człowiekowi w miastach. Niestety remonty budynków i zaślepianie otworów pod okapami dachów, usuwanie pęknięć i wyłomów murów, ograniczanie dostępu na poddasza czy stosowanie blachy dachowej zamiast dachówki ceramicznej zabiera tym sympatycznym mieszkańcom miast miejsca do wyprowadzania lęgów.

Wróble maja krępą budowę ciała, charakterystyczny jest mocny i krótki dziób przystosowany do rozdrabniania ziaren i pestek.
Dorosły samiec wróbla ma szarą czapeczkę, brązowy kark i czarne gardło przechodzące w ciemna plamę na piersi. Policzek jasnoszary a brzuch i kuper nieco tylko ciemniejsze. Wierzch ciała wraz ze skrzydłami jest brązowy z licznymi ciemniejszymi plamami, na skrzydle dobrze widoczne jest białe lusterko. Samiczki wróbla są o wiele mniej kontrastowo ubarwione- całe upierzenie ma kolor jasno- brązowy, spód ciała jest popielaty, tylko lotki są ciemniejsze.

Wróbel domowy występuje wszędzie tam gdzie człowiek, najprowdopodobniej wywodzi się z półwyspu arabskiego i wraz z ludźmi rozprzestrzenił się po całym świecie- został introdukowany w Amerykach, Afryce Południowej i Australii, na całym świecie wyróżnia się kilkanaście podgatunków tego ptaka, które cechują drobne różnice w ubarwieniu.

W górach wróble zamieszkują osady ludzkie do 1000 m.n.p.m.

Swoje gniazdo wróbel lokalizuje zawsze powyżej 2,5 metra nad ziemią, w dziuplach, zakamarkach budynków a także na gałęziach, ma ono postać obfitego pęku materiałów: korzonków, źdźbeł, piór, szmatek, kawałków foli.
Od kwietnia do sierpnia składa od 4-6 białych zmiennie nakrapianych szarymi bądź brązowymi plamkami jaj. Jaja wysiadywane są 13- 14 dni, po wykluciu młode opuszczają gniazdo po 17 dniach.

Jeśli chodzi o pożywienie to wróble nie są ptakami wybrednymi, zjadają wszelkiego rodzaju nasiona i owoce, okruchy i odpadki, w lecie chętnie zjadają owady. Najbardziej jednak lubią ziarna zbóż i coraz trudniejszy dla nich dostęp do tego źródła pożywienia powoduje spadek liczebności wróbli na wsiach.

Wróble tworzą stałe pary na wiele lat, a co sezon mogą wyprowadzać do trzech lęgów, jednak w każdym kolejnym jest mniejsza ilość jaj. Pisklęta po wylocie z gniazda są karmione jeszcze przez 2 tygodnie, głównie przez samca. Samica często w tym czasie wysiaduje już kolejny lęg.

Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Źródła: „Ptaki Polski” Jan Sokołowski; Warszawa 1988.
              „Atlas Ptaków” Marcin Karetta; Bielsko-Biała 2010.