Co prawda podczas robienia zdjęć Pokłonniki kamilla wcale nie kłaniały mi (Kamilowi) się  ale byłem bardzo miło zaskoczony podczas identyfikacji gatunku. W jednym z atlasów motyli widnieje nawet nazwa Pokłonnik Kamila 🙂 w innym natomiast Pokłonnik wróż.

Jest to motyl dzienny z rodziny rusałkowatych (Nymphalidae), spokrewniony z pokłonnikiem osinowcem i pokłonnikiem anonyma.

Pokłonnik kamilla- wygląd:

Rozpiętość skrzydeł 45- 52mm. Skrzydła na górnej powierzchni są czarno- brązowe, z biała przepaską, którą tworzą plamki oddzielone żyłkami, na dole tylnych skrzydeł znajdują się po dwa rzędy czarnych kropek. Na spodniej stronie są brązowo- czerwonawe również z plamkami.
Postać dorosła- imago występuje od czerwca do końca sierpnia.

Występowanie pokłonnika:

Motyla tego spotkać można w widnych lasach, na leśnych polanach oraz przy drogach leśnych, często w pobliżu kałuż, często w okolicach rzek czy jezior, w górach występuje do 1500 m.n.p.m.

Pokłonnik kamilla występuje w Europie Środkowej i Wschodniej oraz na południu Europy Północnej.

Gąsienica Pokłonnika kamilla:

Gąsienica jest zielona, pokryta brązowymi, kolczastymi wyrostkami ułożonymi w pary i rozłożonymi wzdłuż całego ciała.
Rozwija się najchętniej na wiciokrzewach i śnieguliczkach, do przepoczwarzenia gąsienica buduje rusztowanie z kału a następnie zwija liść w rulonik, w którym zimuje.

Cechy charakterystyczne:

Pokłonnik kamilla rzadko zalatuje do kwiatów, najchętniej żywi się wydzielina mszyc a także odchodami zwierząt czy padliną. Często spotkać go można na leśnych drogach gdyż szuka tam kałuż i pożywienia.

Źródła: „Atlas motyli” Heiko Bellmann; Warszawa 2015.
             Motyle Leksykon Przyrodniczy” Helgard Reichholf-Riehm; Warszawa 1996.