Najmniejszy z Polskich ptaków. Dl. całego ciała 9 cm, waga 5-6 g. rozpiętość skrzydeł 15,5 cm.
Ma charakterystyczną krępa sylwetkę, krótki ogonek i żółto-pomarańczowy pasek na czubku głowy. Wierzch ciała oliwkowy, spód dużo jaśniejszy. Na skrzydłach duża liczba jaśniejszych kresek oraz fragmenty żółte.

Występuje w lasach iglastych, najchętniej w borach świerkowych i jodłowych, rzadziej w sosnowych.
Mysikrólik żywi się pająkami, owadami i ich jajeczkami.
Gniazdo buduje pośród zwisających gałęzi drzew iglastych, jest ono misternie uwite z traw, igliwia i mchów i wplecione w gałązki.
Samiczka składa 8-11 kremowych lekko przydymianych jajek, wysiadywanych 14-17 dni. Młode opuszczają gniazdo po 2 tygodniach.

  Państwo Mysikrólikowstwo.

U obu płci Mysikrólika na głowie występują paski- dwa skrajne czarne oraz środkowy- u samiczki żółty a u samca bardziej pomarańczowy.

Mysikrólik prowadzi osiadły tryb życia, zazwyczaj przebywa wysoko w koronach drzew co razem z jego rozmiarami czyni go bardzo trudnym do wypatrzenia. Prawie cały czas słychać jego popiskiwanie i szczebiotanie.

BAJKA O MYSIKRÓLIKU

Dawno, dawno temu ptaki postanowiły wybrać sobie króla. Wybrały się do sowy żeby ta wymyśliła w jaki sposób mają dokonać wyboru swojego władcy. Uchodząca za najmądrzejszego ptaka sowa stanęła przed dylematem. Każdy ptak chciał być królem ptasiej gromady. Po bardzo długim namyśle zdecydowała:
– Królem będzie ten ptak, który wzbije się najwyżej w powietrze.
Momentalnie wszystkie ptaki wystartowały w powietrze, nawet słonki i derkacze. Po godzinie, kiedy było niemal już pewne, że nikt nie pokona orła, zauważono malutkiego ptaka, który wyskoczył z orlego ogona i wzbił się paredziesiąt centymetrów wyżej! Harmider i zamieszanie zapanowały wśród skrzydlatego bractwa: kto ma być królem? Uczciwy orzeł, czy przebiegły maluch? Przed dylematem stanęła sowa, która miała wydać ostateczny werdykt.
– Uczciwość będzie cnotą królewską, nie oszustwo – zadecydowała.- A mały skoro tak bardzo chciał być królem, to niech będzie, ale mysim. I niech się chowa, bo oszustwo to wstyd.