W poprzedni weekend postanowiłem zrobić nową budkę lęgową. Poprzedni wykonany przeze mnie model zrobiłem w 6 egzemplarzach.
Była to skrzynka lęgowa z drewna sosnowego- z jednej deski!

TUTAJ o tym jak wykonać budkę dla sikor używając tylko jednej deski.

Najnowszy domek lęgowy wykonałem z pnia brzozowego, przeznaczona jest ona dla sikor bądź tez muchołówek.

Dzięki wykorzystaniu naturalnego pnia brzozowego, budka ta ma atrakcyjny wygląd, może być ozdobą w ogrodzie i z pewnością przypadnie do gustu dziuplakom gdyż jest bardzo zbliżona do dziupli naturalnej.

A teraz krok po kroku jak została wykonana budka lęgowa z pnia brzozowego:

Pieniek brzozowy powinien mieć wysokość 30 do 40 cm, jego średnica minimalna to 25 cm a maksymalna 30cm.

Do wykonania budki potrzebne będą także:

  • Piła do drewna
  • wiertarka z długim wiertłem do drewna (długość wiertła musi być większa o przynajmniej 2 cm od wysokości pieńka)
  • wiertło piórowe o szerokości 3 cm
  • kwadratowa deseczka o grubości 2 cm i boku o 1-2 cm dłuższym niż średnica pieńka
  • 2 deseczki o szerokości 3-5 cm i dł. ok 20 cm.
  • 25 gwoździ ocynkowanych o dł. 4- 6 cm.
  • młotek
  • siekiera
  • dłuto do drewna
  • impregnat bądź lakier do drewna
  • pędzel

Pierwszym krokiem jest odcięcie z końca pieńka o większej średnicy, plastra drewna o grubości 3-8 cm (w zależności od wysokości pieńka).

Plaster ten zostanie ponownie użyty jako denko budki lęgowej dla ptaków.

Następnie stawiamy pień pionowo na podłożu i mocno go trzymając bądź mocując do blatu nawiercamy po okręgu o średnicy 19- 24 cm głębokie dziury (w zależności od średnicy pieńka tak aby okrąg utworzony z nawierceń miał średnicę o ok. 6 cm mniejszą od średnicy pnia), Jeśli mamy wiertło długości równej lub dłuższej od wysokości pnia starajmy się wiercić niewiele dalej niż połowa wysokości pieńka. Następnie odwracamy pień i wiercimy z drugiej strony.

Nawiercone otwory powinny znajdować się jak najbliżej siebie (Na zdjęciu powyżej brakuje kilku nawierceń.

Po wywierceniu otworów należy przerąbać pieniek pionowo na 2 lub 3 części aby można było wyjąć dłutem niepotrzebne drewno ze środka.

Każdą z części stawiamy pionowo, dłuto przykładamy pionowo do brzegu i nawierceń, po kilku uderzeniach młotkiem zbędne drewno powinno łatwo odpaść.

Wewnętrzną powierzchnię wyrównujemy dłutem, stawiamy pionowo, szerszą stroną do góry i za pomocą ok 8 gwoździ przybijamy wcześniej odcięty plaster drewna.

Następnie za pomocą wiertła piórowego wiercimy otwór wejściowy (jego górna krawędź nie powinna być niżej niż 5 cm od góry wydrążonego pieńka.

Kolejną czynnością jest przybicie daszka, również za pomocą 8 gwoździ.

Następnie na przeciwległej do otworu wejściowego stronie budki przybijamy 2 deseczki, które posłużą do zamontowania budki lęgowej na pniu drzewa bądź ścianie.

Teraz wystarczy jedynie pomalować daszek i deseczki impregnatem powłokotwórczym bądź lakierem do drewna.

Gdy powłoka malarska wyschnie można już powiesić budkę na wschodniej bądź zachodniej (dopuszczalne jest wychylenie powierzchni z otworem na północ) stronie pnia, nie na leży wieszać budki lęgowej od strony południowej (zbyt silne nagrzewanie). Nie należy lokalizować budek lęgowych w miejscach słabo bądź wcale nie ocienionych, wystawionych na długie działanie promieni słonecznych.
Jesienią skrzynkę czyścimy poprzez zdjęcie daszku.