W POSZUKIWANIU RÓWNOWAGI

Osiągnięcie równowagi nie przychodzi łatwo. Wybór między miłością czułą a stanowczą to zawsze kwestia indywidualnego podejścia; w miarę rozwoju sytuacji sami musimy wyważać pro­porcje. Stanowczy, ale czuli rodzice powiedzą: ?Nie, nie pój­dziesz na dwór, bo pada deszcz i jest zimno. Chodź, poszukamy czegoś interesującego do zabawy w kuchni”. Tacy rodzice zdają sobie sprawę, że dziecko potrzebuje stałego zajęcia: ?Wiem, że się nudzisz, zaraz coś wymyślimy”. Są konsekwentni w swej de­cyzji: ?Gdy jest mokro, musisz zostać w domu”.

JAKO SYGNAŁ BRAKU RÓWNOWAGI

Problemy pojawiające się od czasu do czasu w każdej ro­dzinie to nic innego jak sygnał przekazywany przez dzieci, że równowaga została naruszona. Bóle brzucha u małej dziew­czynki mogą być spowodowane pojawieniem się nowego dziecka w rodzinie, któremu matka poświęca większość uwa­gi. Chłopiec popadnie w konflikty w szkole, gdyż w ten spo­sób ojciec wreszcie zwróci na niego uwagę.

W trosce o własne dzieci należy czasami rozwijać w sobie nowe formy miłości czułej bądź stanowczej – formy, których być może sami nie zaznaliśmy w dzieciństwie. Dlatego też dobrze pojęte rodzicielstwo prowadzi do przekraczania gra­nic własnych możliwości. Jest to działanie pozytywne, które należy wspierać i do którego należy zachęcać. W kolejnych rozdziałach poświęcimy temu problemowi więcej uwagi, nie szczędząc przykładów z życia, gdyż, jak wiemy, te najbardziej pobudzają naszą wyobraźnię.